Nyakunkon a harmadik energiaválság - Mit tehetünk ellene?

Nyakunkon a harmadik energiaválság - Mit tehetünk ellene?

Egyre inkább úgy tűnik, hogy a mostani lesz a harmadik nagy energiaválság, melynek az orosz-ukrán háború nem okozója, sokkal inkább következménye - kezdte előadását az Építőipar 2022 konferencián Racsek Dániel, az EcoStruxure, Schneider Electric üzletfejlesztési és értékesítési igazgatója. A következő lépés a megújuló energiákra való átállás, de ez és az energiatárolás, még egy meglehetősen drága technológia. Milyen megoldásokra érdemes fókuszálni?

Ott csap le az ESG, ahonnan a legtöbb pénz jön

Ott csap le az ESG, ahonnan a legtöbb pénz jön

Sokan még legyintenek erre, de a jelenlegi állás szerint közelebb van a fordulat, mint hinnénk! Azt, hogy mennyire környezettudatosan működik egy építőipari szereplő, egy szakipari vállalkozó, nem nagyon kérte számon korábban az ingatlant megvásárló külföldi intézményi befektető, vagy a fejlesztő, de ez a világ egyre közelebb van. Az építőiparban is támad az ESG, ami leginkább a finanszírozási, befektetési oldalon keresztül tör utat magának, és bár még csak most épül fel ennek a szabályozási környezete, várhatóan a finanszírozási oldalon lesz a legnagyobb hatása, ott, ahol igazából minden vállalatot érinteni tud - többek között erről is szó volt az Építőipar 2022 konferencia ESG-ről szóló beszélgetésén.

Belefulladunk az épített környezetbe - Máshogy kell felhasználni az építőipari anyagokat

Belefulladunk az épített környezetbe - Máshogy kell felhasználni az építőipari anyagokat

Gombamód nőnek ki az épületek a földből, olyan tempóban, és olyan nyersanyagfelhasználás mellett, ami komoly veszélyeket teremt a környezetünk számára. Kétségtelen, hogy az építőipar igen jelentős környezeti igénybevételt eredményező ágazat, éppen ezért szükséges minden felhasznált anyag a lehető leghosszabb felhasználására, ismételt beépítésére, vagy újrahasznosítására törekedni. A körforgásos szemlélet építőipari vonatkozásairól volt szó az Építőipar 2022 konferencia egyik kerekasztal-beszélgetésében.

"Most kell helytállnia a magyar cégeknek, különben gáz lesz!"

"Most kell talpon lenni, most kell szörfözni, hiszen a nyugati cégek nem pihennek. Menedzsmentkérdések vannak ma a világban és ebben helyt kell állnia a magyar cégeknek, különben gáz lesz" - hangzott el a Portfolio Építőipar 2022 konferenciája digitalizációval foglalkozó panelbeszélgetésén, ahol Reicher Péter, a Graphisoft SE országigazgatója sürgette a cégeket a digitális átállásra. A panelbeszélgetésen a többi szereplő is egyetértett a BIM-szoftverek használatának és a digitalizáció fontosságában, azonban a "hogyan"-ban akadtak nézeteltérések. A beszélgetés mellett a szekcióban két további előadás is a BIM és az adatalapú döntések alkalmazására hívta föl a figyelmet.

Nincs más út - Erre kell mennie az építőiparnak, ha versenyképes akar maradni

Nincs más út - Erre kell mennie az építőiparnak, ha versenyképes akar maradni

Az építőipar a legnagyobb és egyben legkevésbé digitalizált iparág ma Magyarországon, ami leginkább az ágazat vertikális széttagoltságára vezethető vissza. A rettentően kompetitív piacon ugyanakkor csak az maradhat talpon aki mégis rálép a digitalizáció útjára - hangsúlyozta a Portfolio Építőipar 2022 konferenciáján tartott előadásában Dálnoki Ádám, a BauApp Kft. igazgatója. Kiemelte továbbá, hogy ma már az építőiparban is általános vélekedés, hogy az adat az új olaj, hiszen mindenki felismerte, hogy csak az tud befolyást szerezni a piacon, aki pontosan tudja mérni, hogy mit is csinál.

Ha az állam nem erősít be, akkor az építőipar egy része jövőre hosszabb szabadságra mehet

Ha az állam nem erősít be, akkor az építőipar egy része jövőre hosszabb szabadságra mehet

A tavalyi számok nagyon szépek voltak, de rengeteg a kérdés a jövőt illetően. A közönség legnagyobb része szerint a következő 2-3 évben az új megrendelések állománya látványosan csökkenni fog. Az állami megrendelési arány az összberuházási volumenből eddig kétharmad részt tett ki, de vajon stagnálni, csökkenni, vagy növekedni fog ez a jövőben? Többek között ezekről a kérdésekről és témákról beszéltek az Építőipar 2022 konferencia záró panelbeszélgetésében, Dr. Takács Ernő, portfolióért felelős vezérigazgató-helyettes, WING Zrt., (IFK), elnök moderálásában. Emellett a BIM, MOL Campusnál történt gyakorlati használatát és a Paks II fejlesztést külön előadásokban is bemutatták a szakértők.

Kiderült, ki kapta 2022-ben

Kiderült, ki kapta 2022-ben "Az Év Építőipari Személyisége" díjat

Immáron negyedik alkalommal rendezzük meg az Építőipar 2022 konferenciát, ahol a szakmát érintő legfontosabb kérdéseket, problémákat és megoldásokat lefedő előadások, és panelbeszélgetések mellett, idén is kihirdettük a Market Építő Zrt. és a Portfolio által közösen alapított "Év Építőipari Személyisége" díj nyertesét- Idén nem más, mint Puskás András, a Puskás Művek Bádogosipari Kft. társtulajdonosa.

Építőipar: az ár sem számít, csak érkezzen meg határidőre a termék

Építőipar: az ár sem számít, csak érkezzen meg határidőre a termék

Egyre több az olyan épület Magyarországon, amit fel kell újtani, de szerencsére a felújítások már a fenntartható irányok mentén kell, hogy megvalósuljanak. Ez egy új gondolat, vagy csak egy új gazdasági modell? Mennyit hajlandók erre áldozni a piac szereplői? Egyáltalán mennyibe kerül ma négyzetméterenként egy irodaépület fitout-ja? Salamon Adorján MRICS, az ESTON International vezérigazgatójának moderálásában, az Építőipar 2022 konferencián erről beszélgettek a szakértők.

Ma már a havi árváltozásoknak is örülni kell, olyan drámai a helyzet az építőiparban

Ma már a havi árváltozásoknak is örülni kell, olyan drámai a helyzet az építőiparban

Árváltozás árváltozást követ az építőiparban ez pedig hatalmas feszültséget okoz a partnerek között. Korábban évente egy-két áremelés volt az általános, ma meg már a havinak is örülünk - vázolta az ágazat nem éppen rózsás helyzetét Dr. Rázsóné Szórády Csilla, az újHÁZ Centrum vezérigazgatója a Portfolio Építőipar 2022 konferencia alapanyagárakkal foglalkozó panelbeszélgetésén. A Kiss Gábor, a Metrodom Kivitelező Kft. ügyvezető igazgatójának moderálásában lezajlott szakmai beszélgetésen felmerült még az áremelkedés megrendelőkre való áthárításának lehetőségei, illetve az évre vonatkozó kilátások is.

Scheer Sándor: az építőipari áremelkedés fele az alapanyaggyártók indokolatlan haszonszerzése

Scheer Sándor: az építőipari áremelkedés fele az alapanyaggyártók indokolatlan haszonszerzése

Az építőipar egyik legfőbb problémája már korábban is az anyagárak kérdése volt, azóta viszont újabb problémák jöttek. Mi jelenti most a legfőbb kihívásokat az iparág számára? Mennyire lehet az alapanyagárak letörésével fenntartani az építkezési volument? Hogyan lehet hatékonyabb a hazai építőipar úgy, hogy megfeleljen a fenntarthatósági követelményeknek is? Többek között ezekről a kérdésekről beszélgetett a legnagyobb piaci cégek vezetőivel Ditróy Gergely, a Portfolio ingatlandivízió-vezetője, az Építőipar 2022 konferencián.

"Nem várható világgazdasági szintű lefagyás, csak lendületvesztés"

Nincs megnyugvás, állandó kockázatok, kihívások, problémák övezik a gazdasági életet, amit az építőipar (a hazai különösen) extrém módon megérez és elszenved. Különlegesen nehéz és kiszámíthatatlan időket élünk, ahol a közép és hosszú távú üzleti tervezés inkább tekinthető vakrepülésnek vagy jóslásnak, mintsem tudatos kockázatelemzésnek és stratégiának. Az Építőipar 2022 konferencia kezdő előadói nem várnak világgazdasági szintű lefagyást, csak lendületvesztést. Ennek viszont komoly hatásai lehetnek az építőiparra nézve.

Meggyötri a szomszédos építési piacokat az orosz-ukrán háború - Mi lesz veled magyar építőipar?

Meggyötri a szomszédos építési piacokat az orosz-ukrán háború - Mi lesz veled magyar építőipar?

A horvát építési piacon a turizmus, és így a szállodaépítések nagy pofont kaphatnak a háború miatt, viszont a mélyépítésnek még előnyös is lehet, ha a háború miatt Oroszországon kívüli forrásokhoz fordul az EU gázellátásért. Szlovéniában a lakásépítés teljesítménye továbbra is magas, de az elmarad a kereslettől, amely a lakóingatlanárak gyors emelkedését okozza, miközben - Magyarországhoz hasonlóan - itt is emelkednek a nyersanyagárak, drágul a vas, az alumínium, illetve az energiaárak miatt a cement is. Románia, illetve Ukrajna és Oroszország között magas a kereskedelem intenzitása az energia és az ércek esetében, így a háború áremelkedést és hiányt generál a román piacokon. A horvát, a szlovén és a román építési piacra gyakorolt háborús hatásokat vette sorra az EECFA (Eastern European Construction Forecasting Association, 8 kelet-európai ország építési piacát kutató nemzetközi szövetség). A szomszédos országok mellett, kiderül hamarosan az is, hogy a magyar építési piacra milyen hatással volt eddig az orosz-ukrán háború, valamint, hogy milyen további következménye lesz a szakértők szerint az alapanyag-ellátás, az építőipari árak, valamint a hazai beruházásokat illetően.

Komoly következményei lesznek a háborúnak a hazai építőiparra nézve

Komoly következményei lesznek a háborúnak a hazai építőiparra nézve

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) tagszervezeteit és az építőipar további jelentős szereplőit, 400 céget megkeresve felmérte, hogy 2021. évben milyen változásokat hoztak a piaci körülmények, illetve a cégek milyen várakozásokkal tekintenek a 2022. évre a háborús konfliktus árnyékában. Nézzük, kik és milyen veszteségeket szenvedhetnek el az orosz-ukrán háború következtében!

Már nem sok idő maradt! - Legyél idén te

Már nem sok idő maradt! - Legyél idén te "Az Év Építőipari Személyisége" díj győztese!

Alapanyagáremelkedés, ellátási problémák, háború a szomszédban és rossz makrogazdasági kilátások - csak néhány tényező, mely alapjaiban írta át a hazai építőipar erre az évre kitűzött várakozásait. Ha azt hittük, hogy a tavalyi év nehéz volt a szakmának, akkor még nem láttunk semmit. A Portfolio Építőipar 2022 konferenciája éppen ezért a lehető legjobbkor kerül megrendezésre, ahol az ágazat legfontosabb szakemberei vitatják meg a kihívások lehetséges megoldásait. A konferencia egyik kulcseseménye a Market Építő Zrt-vel közösen alapított "Az Év Építőipari Személyisége" díj átadása lesz, amely kiemelten fontos értékkel bír egy olyan bizonytalan időszakban, ahol a szaktudás és a talpraesettség mindennél fontosabb erénynek számítanak.

Mi lesz az építőiparral, ha a kormány behúzza a féket?

Mi lesz az építőiparral, ha a kormány behúzza a féket?

Vasárnap lezajlottak a 2022-es országgyűlési választások, mely a regnáló kormánypártok győzelmével zárult. A régi-új kormánynak rengeteg kihívással kell szembenéznie a következő hónapokban, melyekből az egyik legfontosabb, hogy beférjen az év végére kitűzött hiánycél alá. A kormány ezt, a korábbi intézkedései alapján, többek közt az állami beruházások visszavágásával tervezi elérni. Az állami beruházások legnagyobb kedvezményezettje az építőipar, amely a magyar gazdaság egyik motorjává lépett elő az elmúlt években. A lehetséges beruházáscsökkentéssel kapcsolatban megkerestük az építőipar legfontosabb személyiségeit, hogy adjanak némi betekintést az ő várakozásaikba.

Brutális áremelkedésre számítanak az építőiparban dolgozó cégek

Brutális áremelkedésre számítanak az építőiparban dolgozó cégek

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) tagszervezeteit és az építőipar további jelentős szereplőit, 400 céget megkeresve felmérte, hogy 2021-ben milyen változásokat hoztak a piaci körülmények, illetve a cégek milyen várakozásokkal tekintenek a 2022. évre a háborús konfliktus árnyékában. Az építőanyagok árát tekintve az alábbi eredmények születtek.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egy egész fegyvernemnek kell szembenéznie az új trónkövetelővel: bemutatkozik az RHC-155
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.